Strój dla rowerzysty – jak ubrać się na rower?

rower

Wydawać by się mogło, że strój na rower to przecież nasz codzienny strój.Czyli na sportowo, dresy i t-shirty i zwykłe nasze buty sportowe typu adidasy. Ale czy na dłuższą metę taki strój będzie wygodny?

  1. Koszulka / t-shirt

Koszulka powinna być z odpowiedniego materiału satynowego. Wiadomo każdy z nas wybrał by koszulkę zwykłą bawełnianą. Są koszulki specjalne  syntetyczne dla rowerzystów, które odpowiednio odprowadzają pot. Wbrew pozorom są bardzo wygodne i na pewno nie będzie ci w niej bardziej gorąco co masz wrażenie, że przylega do ciała. Są również w sprzedaży koszulki, które posiadają na plecach siatkę a przód z oddychającego materiału.

  1. Spodenki

W tym przypadku będą potrzebne spodenki, które również odpowiednio odprowadzają pot ale musimy również zadbać o krocze by nie doznało odparzeń. Najlepiej by były to spodenki chroniące te miejsca intymne.

  1. Buty

Buty mogą być nasze w których już chodzimy nasze sportowe, byle były wygodne nie szorowały stopy i nie zjeżdżały z pedałów. Nigdy nie ruszaj na przejażdżkę w sandałach czy klapkach. Jest to bardzo zły pomysł, możesz spowodować upadek z roweru. Klapem moze spaść. Buty powinny idealnie przylegać do stopy tak by były wygodne i nam nie spadały. Również w sprzedaży są buty dedykowane do jazdy na rowerze z przystosowaniem do SPD.

  1. Kask

Kask nie jest obowiązkowy ale jest jednym z chroniących nas podczas upadku. Kask również powinien być odpowiednio dobrany do rozmiaru głowy, powinien przepuszczać powietrze i być lekki.

  1. Rękawiczki

Trzymanie gałek od kierownicy na dłuższą trasę bardzo bolesne, powoduje otarcia. Rękawiczki bardzo się przydadzą podczas jazdy na rowerze, chronią dłonie przed otarciami. Na pewno poprawiają komfort jazdy.

  1. Okulary

Okulary powinny być z filtrem UV i powinny chronić przed owadami i pyłkami które latają podczas jazdy. Poprawiają komfort jazdy podczas wiatru.

Ubiór zarówno dla kobiety jak i mężczyzny powinien być dobrany odpowiednio do jazdy. Strój powinien być dopasowany do sylwetki oraz do stylu jazdy. Powinien być komfortowy i bezpieczny podczas jazdy. Źle dobrany strój nie będzie komfortowy. Pamiętaj, że bezpieczna jazda na rowerze to nie tylko odpowiedni strój ale również odpowiednie oświetlenie.

A dla łaknących więcej wiedzy ze świata sportu portal https://www.nhlonline.pl przygotował wiele ciekawych informacji.