Jazda na rolkach – jak to zrobić bezpiecznie?

W ciągu ostatnich kilku lat, jazda na rolkach stała się popularna. Większość urazów związanych z jazdą na rolkach zdarza się, gdy osoba traci równowagę i upada na twardą powierzchnię. Osoby, które noszą sprzęt ochronny są mniej narażeni na kontuzje. Dowiedz się, jak możesz lepiej chronić się przed poważnymi urazami podczas jazdy na rolkach, korzystając z tych 5 wskazówek i ćwiczeń!

Jakie są powszechne kontuzje związane z jazdą na rolkach?

Jednymi z najczęstszych urazów występujących podczas jazdy na rolkach są urazy nadgarstka i dłoni. 37% wszystkich urazów spowodowanych jazdą na rolkach to urazy nadgarstka, z czego dwie trzecie to złamania nadgarstka. Urazy głowy stanowią kolejne 5% urazów.

Kiedy osoba traci równowagę i upada, natychmiastowym odruchem jest wyciągnięcie rąk, aby się podeprzeć. Jest to dobre, ponieważ chroni ważniejszą głowę i twarz. Ale może również spowodować poważne obrażenia dłoni lub nadgarstka spowodowane siłą uderzenia.

Innym częstym urazem są pęcherze. Pęcherze powstają zazwyczaj z powodu braku odpowiedniego rozmiaru butów. Mogą one być zbyt ciasne lub zbyt luźne.  Inne urazy, takie jak siniaki, zadrapania i skaleczenia często występują z powodu upadku bez odpowiedniej ochrony.

Powiązany artykuł: Może być trudno zacząć ale potem jest dużo zabawy – jazda na rolkach

5 wskazówek bezpieczeństwa, aby uniknąć kontuzji

Jazda na rolkach jest przyjemną formą aktywności, która wzmacnia i tonizuje mięśnie. Stanowi doskonały, mało wymagający trening aerobowy, a nawet pomaga poprawić postawę. Nie jest jednak pozbawiona poważnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, które najczęściej dotyczą nadgarstka, kostki i głowy. Na szczęście istnieje szeroki zakres środków ostrożności, które możesz podjąć, aby uniknąć wycieczek na pogotowie.

1. Regularnie sprawdzaj i konserwuj swoje buty. Sprawdź stan kółek, łożysk, osi, nakrętek i hamulców pięty.

2. Noszenie odpowiedniego sprzętu ochronnego jest niezbędne dla bezpieczeństwa. Twój sprzęt ochronny musi zawierać kask, ochraniacze na nadgarstki, ochraniacze na łokcie i kolana.

3. Upewnij się, że masz właściwy rozmiar butów. Sprawdź, czy nie powodują one ucisku na górnej części stopy. Większość pęcherzy pochodzi od buta wywierającego zbyt duży nacisk na stopę.

4. Jeśli zaczniesz tracić równowagę, wiedz jak upaść. Przykucnij, aby zminimalizować wysokość upadku, zakryj głowę, schowaj łokcie i przetocz się na bardziej miękkie części ciała. Nigdy nie wyciągaj rąk ani nie upadaj na kolana.

5. Za każdym razem, gdy wychodzisz z domu, rozgrzej się delikatnymi ćwiczeniami. Rozgrzewka może pomóc rozluźnić mięśnie, ścięgna i więzadła.