Kryterium Asów 2023 – najważniejsze informacje

Kryterium Asów to coroczny turniej żużlowy, który oficjalnie rozpoczyna sezon w Polsce. W 2023 roku odbędzie się już jego 34. edycja. Tradycyjnie już żużlowców gościć będzie stadion Polonii w Bydgoszczy. Rozpoczęcie wydarzenia planowane jest na 26 marca o godzinie 17:00. Co ciekawe, turniej w latach 2013-2020 się nie odbywał. W 2021 roku powrócono jednak do jego rozgrywania, a zwycięzców zawodów został Bartosz Zmarzlik. Uzbierał on tyle samo punktów co Wadim Tarasienko, jednak pokonał go w biegu dodatkowym. Podium uzupełnił Artiom Łaguta. Rok później polski Mistrz Świata obronił tytuł. Zmarzlik wygrał zawody z kompletem punktów, na drugim miejscu uplasował się Patryk Dudek, a trzeci stopień podium przypadł Mikkelowi Michelsenowi. Rok temu niejakim ambasadorem żużla w Polsce był Forbet. Opinie Forbeta w kwestii oferty na żużel były po prostu wyśmienite. Nie bez powodu operator ten zdobył nagrodę za najlepszą ofertę żużlową w zeszłym roku. W tym liczymy na podobny scenaiusz!

Kryterium Asów 2023 – obsada

Organizatorzy 34. edycji Kryterium Asów postarali się o uzbieranie jak najmocniejszej obsady. Trzeba przyznać, że w pełni im się to udało. Tym samym na starcie zobaczymy triumfatora poprzednich dwóch edycji, Bartosza Zmarzlika, a także żużlowców, którzy stawali z nim na podium — Patryka Dudka i Artioma Łagutę. Zwłaszcza obecność tego ostatniego będzie wyjątkowa, gdyż będzie to pierwszy start Rosjanina na polskich torach od momentu zawieszenia obywateli rosyjskich w żużlowym świecie. Standardowo stawkę uzupełniają zawodnicy miejscowej Polonii, a także jej byli lub zaprzyjaźnieni z nią żużlowcy.

Oficjalna obsada Kryterium Asów 2023:

1. Bartosz Zmarzlik (Polska, Motor Lublin)

2. Patryk Dudek (Polska, Apator Toruń)

3. Szymon Woźniak (Polska, Stal Gorzów)

4. David Bellego (Francja, Polonia Bydgoszcz)

5. Dominik Kubera (Polska, Motor Lublin)

6. Kenneth Bjerre (Dania, Polonia Bydgoszcz)

7. Jarosław Hampel (Polska, Motor Lublin)

8. Andreas Lyager (Dania, Polonia Bydgoszcz)

9. Nicki Pedersen (Dania, GKM Grudziądz)

10. Benjamin Basso (Dania, Polonia Bydgoszcz)

11. Kacper Woryna (Polska, Włókniarz Częstochowa)

12. WIktor Przyjemski (Polska, Polonia Bydgoszcz)

13. Andzejs Lebedevs (Łotwa, Wilki Krosno)

14. Daniel Jeleniewski (Polska, Polonia Bydgoszcz)

15. Szymon Szlauderbach (Polska, Polonia Bydgoszcz)

16. Artiom Łaguta (Rosja/Polska, Sparta Wrocław)

Kryterium Asów 2023 – faworyci według Obstawiamy.info

Czy Bartosz Zmarzlik uzbiera hat-tricka? Polski Mistrz Świata ma szansę na trzeci z rzędu triumf w Kryterium Asów. Rzecz jasna to właśnie on jest główny faworytem turnieju. Musi się jednak liczyć z tym, że część stawki ma chrapkę, aby mu nie pozwolić na wygraną. Co więcej, początkowe turnieje często wiążą się z niespodziankami. Nie da się jednoznacznie określić, w jakiej formie wrócą żużlowcy po przerwie zimowej. Jeden może nagle odpalić, drugi zaś utracić szybkość. Z drugiej jednak strony, Bartosz Zmarzlik od kilku lat prezentuje równy, bardzo wysoki poziom. Nie ma dla niego znaczenia, czy to początek, środek czy też końcówka sezonu.

Jeśli jednak znajdzie się kandydat, który miałby szansę go pokonać, to kto mógłby to być? Pierwszy kandydat to rzecz jasna Artiom Łaguta. Jego forma jest jednak sporą niewiadomą, gdyż nie miał okazji ścigać się przez cały sezon 2022. Inną kandydaturą jest Patryk Dudek, czyli srebrny medalista sprzed roku. Kto jeszcze? W zeszłym sezonie bardzo wysoką formę wykazywał Dominik Kubera. O niespodzianki lubi pokusić się także Andzejs Lebedevs. Kto wie, może jeszcze jakiś inny nagle wystrzeli z formą?

Sezon żużlowy co prawda jeszcze się nie zaczął. Kryterium Asów jest niejako przetarciem przed najważniejszymi rozgrywkami. Nie zmienia to jednak faktu, że typy na żużel to nasza pasja i specjalność i nie możemy się już doczekać startu nowego sezonu!

Kto będzie czarnym koniem Kryterium Asów 2023?

Po kim można spodziewać się nadspodziewanego wyniku podczas 34. edycji żużlowego Kryterium Asów? Warto zwrócić uwagę na młodzieżowca miejscowej Polonii. Wiktor Przyjemski osiągał znakomite wyniki podczas domowych meczów w ramach 1. Ligi Żużlowej. Z każdym rokiem powinien być szybszy i kto wie, gdzie jest jego sufit w kolejnym sezonie. Innym kandydatem jest Szymon Woźniak, który bydgoski obiekt zna jak własną kieszeń. Co więcej, żużlowiec Stali Gorzów już kiedyś sprawił podobną niespodziankę, zostając Indywidualnym Mistrzem Polski. Oczy zwrócić można także na młodych Duńczyków, bowiem Benjamin Basso i Andreas Lyager z każdym kolejnym sezonem rosną w siłę. Będą to jednak pierwsze zawody w sezonie 2023, dlatego niewykluczone, że ponadprzeciętną formę wykaże ktoś niespodziewany.