Lekkoatletyka – podstawowe informacje

Nazwa tej dyscypliny sportowej kojarzona jest głównie z igrzyskami olimpijskimi bądź mistrzostwami.

Przeczytaj i dowiedz się, czym jest lekkoatletyka.

Lekkoatletyka – co to jest?

Jest to dyscyplina sportowa, która opiera się na zasadzie naturalnego ruchu ludzkiego ciała. Zaliczamy do niej takie konkurencje, jak na przykład rzuty, skoki, pchnięcia, biegi chód oraz kombinacje poszczególnych, czyli wieloboje. Jest to dyscyplina olimpijska od 1886 roku, a od 1960 roku można oglądać również zmagania paraolimpijczyków.

Co jest potrzebne do uprawiania lekkoatletyki?

Aby uprawiać sporty lekkoatletyczne, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt oraz odpowiednie miejsce. Wśród sprzętu używanego w rzutach wymienić można oszczep, dysk lub młot. Skoki mogą być wykonywa w dal lub wzwyż. Skoki o tyczce wykonywane są przez wysoko zawieszoną poprzeczkę.

Miejsce uprawiania sportów lekkoatletycznych powinno zapewniać bezpieczeństwo sportowcom, ale również osobom postronnym, aby nie zostały one przypadkowo uderzone lecącymi z dużą prędkością przedmiotami. Będzie to zazwyczaj stadion lekkoatletyczny. Do skoków wzwyż i o tyczce niezbędne będą materace, na które upadają zawodnicy po jego wykonaniu.

Lekkoatletyka – z olimpiady na ulice

Jednak dwa spośród sportów lekkoatletycznych nie wymagają posiadania sprzętu, takiego, jak oszczep, kula czy dysk. Mowa tu o biegu oraz chodzie. Warto wiedzieć, że właśnie biegi to najstarsza i najbardziej popularna dyscyplina lekkoatletyczna. Zaczęły być one powszechnie uprawiane amatorsko.

Rosnąca z roku na rok rzesza biegaczy spowodowała, że rozpoczęto organizować zawody nie tylko dla sportowców zawodowych, ale również dla amatorów. Klasyczny chód nie zyskał aż tak dużej popularności, jednak upowszechnił się dzięki nordic walkingowi.