Ćwiczenia i szczęście: endorfiny, anandamid czy leptyna?

Dobrze zbadanym tematem w psychologii sportu jest związek między ćwiczeniami fizycznymi a szczęściem. Osoby, które ćwiczą więcej, są szczęśliwsze, mają lepszą jakość życia i mniej negatywnych emocji.

Wiadomo, że taki związek istnieje, ale nie wiadomo jeszcze dlaczego. Wydaje się, że nie ma jednej przyczyny, która by to wyjaśniała, a raczej jest to suma przyczyn biologicznych, psychologicznych i społecznych.

W ramach przesłanek biologicznych twierdzi się, że pozytywne emocje, które pojawiają się po treningu, są konsekwencją działania hormonów uwalnianych przez mózg. Należą do nich neuroprzekaźniki, takie jak endorfiny, dopamina i serotonina, a także bardziej złożone cząsteczki, takie jak anandamid i leptyna. Aby spróbować dowiedzieć się nieco więcej o związku między ćwiczeniami a szczęściem, przyjrzymy się teraz bliżej cząsteczkom, które są uwalniane podczas i po ćwiczeniach.

Endorfiny, hormony szczęścia

Do najbardziej znanych hormonów związanych z wysiłkiem fizycznym należą endorfiny. Endorfiny mają moc nie tylko generowania pozytywnych emocji, ale także łagodzenia bólu i są silnymi środkami przeciwzapalnymi.

Endorfiny są endogennymi opioidami. Podczas wykonywania ćwiczeń, czy to aerobowych czy anaerobowych, są one szybko uwalniane do krwiobiegu, a ich efekty są odczuwalne w ciągu kilku minut od rozpoczęcia treningu. W https://www.niepoprawny.pl poznasz ciekawe aktywności fizyczne i sporty, które generują endorfiny. Ich działanie jest pozytywne dla każdego, ale szczególnie zostały zbadane w leczeniu patologii psychologicznych, takich jak lęk i depresja, a także stanów ściśle związanych z bólem. Z drugiej strony możliwe jest również zwiększenie stężenia endorfin poprzez jedzenie. Produkty takie jak czysta czekolada, jajka, rośliny strączkowe i owoce cytrusowe są idealne do odczuwania działania endorfin w inny sposób.

Anandamid – wielka niewiadoma

Anandamid to cząsteczka, która nie jest jeszcze dobrze znana, została odkryta pod koniec ubiegłego wieku. Znaczenie tego słowa sugeruje wpływ, jaki wywiera na organizm człowieka, gdyż pochodzi od słowa „ananda”, które w sanskrycie oznacza wewnętrzne szczęście.

Cząsteczka ta należy do grupy endokannabinoidów. Choć organizm jest w stanie sam go syntetyzować, związki psychoaktywne obecne w roślinie konopi naśladują działanie tego związku. Występuje również w takich produktach spożywczych jak kakao i czarne trufle.

Ciekawa jest również zależność między anandamidem a wysiłkiem fizycznym. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Belgrano, umiarkowany poziom aktywności fizycznej ma moc zwiększania poziomu anandamidu.

Leptyna – hormon o zróżnicowanych funkcjach

Leptyna to hormon, który jest mocno zaangażowany w procesy metaboliczne organizmu. Odpowiada za regulację magazynowania tłuszczu, a także odgrywa rolę w regulacji apetytu. Dlatego osoby mające cele związane z utratą wagi skupiają się na zmianie funkcjonowania tego hormonu.

Ponieważ jest zaangażowany w procesy metaboliczne związane z tłuszczami, należy się spodziewać, że będzie istniał pewien związek z ćwiczeniami fizycznymi. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Stanowy w Campinas, ćwiczenia fizyczne prowadzą do zwiększenia wrażliwości na insulinę i leptynę u osób otyłych. Oznacza to, że ćwiczenia czasowo hamują apetyt, a tym samym sprzyjają procesowi odchudzania.