Jak zmotywować się do biegania?

Ciepłe miesiące to generalnie większa motywacja. Więcej nam się chce, promienie słoneczne zachęcają do wyjścia z domu.

Bieganie – jak zacząć i nie stracić motywacji?

Często jednak ulegamy fascynacjom i dopada nas słomiany zapał. Zaczynamy jakąś aktywność, a po jakimś czasie nam się nudzi. Bieganie to idealny sport, by czuć się lepiej, zrzucać zbędne kilogramy i co najważniejsze – dbać o kondycję. Jak zrobić, żeby mieć motywację nie tylko przez pierwszy tydzień?

Bieganie może uzależnić, ale są takie dni, że kompletnie się nie chce wyjść na trasę. Dopada to także zaawansowanych biegaczy, którzy uprawiają dyscyplinę od lat. Oni jednak potrafią sobie jakoś z tym poradzić. Wiedzę, że czasem warto się przymusić, by potem poczuć się lepiej.

Gorzej, jeśli brak motywacji i chęci dopada początkującego biegacza. Co wówczas zrobić? Na początku przygody z bieganiem należy obrać właściwą motywację. Po pierwsze, musisz pamiętać, że po bieganiu wytwarza się mnóstwo endorfin. To dzięki nim poczujesz się lepiej. Zakoduj to w głowie i nawet jeśli masz gorszy dzień, nic Ci się nie chce, to warto wyjść na biegową ścieżkę.

Dobrą motywacją dla początkujących biegaczy mogą być pierwsze cele

Najpierw indywidualne dotyczące dystansu. Czasem się na razie nie zajmuj. Tym bardziej tempem biegu. Pomyśl jednak o pierwszy przebiegniętym kilometrze, pięciu, może z czasem dziesięciu. Nic tak nie motywuje, jak przełamywanie swoich wewnętrznych barier. Jeśli to za mało, warto pomyśleć o pierwszy biegu masowym. Nie rzucaj się, oczywiście, na żadne duże dystanse na początek. Wyznacz sobie czas kilku miesięcy, zapisz się na bieg, powiedzmy na 3 kilometry, i zacznij treningi.

Więcej wpisów o sporcie, treningach i ćwiczeniach, przeczytasz w serwisie echa.pl.

U progu przygody z bieganiem warto wyznaczyć sobie cele i motywacje, by później zbyt szybko nie zrezygnować

To jedna z podstaw, ważniejsza niż wygodne i dobre buty, mega zapał początkującego biegacza, czy nawet progres w zrzucaniu kilogramów. Motywacja musi być silna i długofalowa. Z czasem ulegniesz uzależnieniu, a celów będziesz szukać po drodze.