O dobroczynnych rezultatach biegania mówi się wiele. Świetnie wpływa na kondycję i sylwetkę, a do tego jest zbawienne dla zdrowia. Warto też dodać, że bieganie jest jednym z najprostszych i najtańszych sportów.
Wystarczy już niemal odrobina motywacji, odpowiednie buty i wygodny strój, by zacząć biegać. Nic dziwnego, że stało się modą dyscypliną. Choć początki bywają trudne, jeśli tylko uda się wyrobić kondycję i wpaść w odpowiedni rytm, szybko można pokochać tą aktywność i cieszyć się jej efektami. Tylko czy, faktycznie bieganie jest dla każdego? Czy, istnieją jakieś przeciwskazania do biegania?
Biegać każdy może… chyba, że…
Przede wszystkim nie ma wielu przeciwskazań do biegania, stąd też jest tak popularne. Istotne jedynie, by trzymać się prawidłowej techniki. Trzeba też przyznać, że jest dyscypliną dostępną dla każdego, gdyż nie wymaga dużych nakładów finansowych, sprzętu, ani konkretnego miejsca. Każdy może znaleźć dogodny dla siebie teren i najlepszą porę.
Kto jednak powinien wystrzegać się biegania?
- Osoby zmagające się z chorobami serca i układu sercowo-naczyniowego. Mowa między innymi o osobach po zawale. Nadmierny wysiłek przy takich schorzeniach jest niebezpieczny i niesie ryzyko kolejnego zawału. Lepiej wówczas stawiać na aktywności o mniejszej intensywności. Zawsze jednak powinna być one konsultowane z lekarzem.
- Osoby otyłe. Nawet te, które chcą podjąć walkę o zgubienie nadprogramowych kilogramów nie powinny zaczynać od treningów biegowych. Mowa o osobach o znacznej otyłości na poziomie BMI 30,0-39,9 kg/m2 i większym. W ich przypadku narażone na duże obciążenie będą stawy i zwiększy się ryzyko kontuzji.
- Osoby, których dotykają problemy ze stawami. Przede wszystkim stawów kończyn dolnych: biodrowego, kolanowego, skokowego, czy stawu stopy. Wykluczać z biegania będą również problemy zdrowotne ze stopami.
Bieganie może okazać się nieco trudniejsze i uciążliwe dla osób z innymi dolegliwościami zdrowotnymi, przede wszystkim dla astmatyków i cukrzyków.
Interesujące artykuły o sportach, treningach, ćwiczeniach, bieganiu i suplementach, przeczytasz w serwisie pilka-nozna.pl.
Nie jest dla nich natomiast wykluczeniem. Z treningami biegowymi muszą szczególnie uważać kobiety w ciąży. Dla nich również nie jest ta dyscyplina nie dostępna ale musi być skonsultowana z lekarzem.
Warto przeczytać
Kryterium Asów 2023 – najważniejsze informacje
Ćwiczenia i szczęście: endorfiny, anandamid czy leptyna?
Jazda na rolkach – jak to zrobić bezpiecznie?