4 korzyści z lawendy dla sportowców

lawenda

Lawenda może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, w tym pomóc w osiąganiu lepszych wyników w sporcie. Ważne jest, aby wiedzieć, jak regularnie włączać ten składnik do swojej diety, aby czerpać z niej jak najwięcej korzyści.

Zanim zaczniemy, należy podkreślić, że jednym z najważniejszych aspektów żywieniowych jest zapewnienie zrównoważonej i zróżnicowanej diety. W ten sposób unika się niedoborów żywieniowych, co zapobiega rozwojowi przewlekłych i złożonych patologii, które mogą warunkować sprawność fizjologii.

Korzyści z lawendy dla zdrowia i sportu

Omówimy teraz główne korzyści, jakie lawenda przynosi dla zdrowia i sportu. Można ją spożywać w prosty sposób, stosując napary. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu tego typu preparatów podczas przyjmowania leków, ponieważ niektóre rośliny mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Lawenda mniejsza stan zapalny

Według badań, stan zapalny jest jednym ze chorzeń, które powoduje patologie. Z tego powodu należy zadbać o regularne włączanie do diety substancji o działaniu przeciwzapalnym. Jedną z nich może być lawenda, zwłaszcza podawana w postaci naparu. Brakuje jednak badań na ludziach, które potwierdziłyby ten potencjał.

Lawenda działa jak środek leczniczy

Inną właściwością lawendy jest to, że może ona wspomagać gojenie się tkanek. Jest to szczególnie ważne w kontekście sportu, ponieważ często dochodzi do drobnych ran lub zadrapań, które mogą zagrażać maksymalnej sprawności organizmu. Również mięśnie mogą odnieść korzyści z takiego działania, co prowadzi do bardziej efektywnej regeneracji.

Jest to dobry środek relaksujący

Dobry sen jest niezbędny, aby organizm mógł się zregenerować po całym dniu pracy. Zaleca się co najmniej 7 lub 8 godzin dobrej jakości snu. Nawet więcej, jeśli wykonujesz ćwiczenia fizyczne o dużej intensywności. Zdarza się jednak, że sportowcom nie udaje się odpocząć w optymalny sposób. Istnieją pewne elementy, które – jak wykazano – poprawiają jakość snu, takie jak melatonina. Właściwości te posiada również lawenda. Spożycie naparu około 30 minut przed pójściem spać może zmniejszyć ryzyko przebudzenia w środku nocy.

A jeżeli oprócz uprawiania sportu lubisz też kibicować innym, zawsze możesz wstąpić na kaliszonline.pl i sprawdzić, w jakich dyscyplinach odnoszą sukcesy drużyny z Kalisza.

Lawenda działa jako przeciwutleniacz

Neutralizowanie powstawania wolnych rodników jest niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia przez długie lata. Zapobiega to również uszkodzeniom replikacji DNA, które mogą mieć wpływ na funkcjonowanie mitochondriów i fizjologię człowieka.

Lawenda, podobnie jak inne produkty spożywcze pochodzenia roślinnego, zawiera związki fitochemiczne. Pierwiastki te mają zdolność neutralizowania reaktywnych form tlenu, dzięki czemu pomagają zapobiegać przewlekłym i złożonym patologiom.