Joga dla początkujących. Trzy pozycje dla napiętych mięśni szyi, karku i pleców

joga

W wielu przypadkach, u wielu osób zdarza się napięcie przechodzące czasem w ból w odcinku szyjnym kręgosłupa, które pulsuje w dół, schodząc aż do bioder. Takie dolegliwości najlepiej rozruszać za pomocą ćwiczeń, które są lekkie, spokojne i relaksacyjne. Należy uprawiać ćwiczenia tego typu nie tylko w nagłych przypadkach, ale profilaktycznie czyli codziennie starać się przeznaczyć chociaż 15 minut dziennie na pracę z górnymi rejonami ciała. Ćwiczenia te są polecane wszystkim, jeśli zaś chodzi o szczególną dedykację, to prawdopodobnie z benefitów ćwiczeń skorzystają osoby które często spędzają czas w pozycji siedzącej. Są to ćwiczenia jogi dla osób początkujących, więc na pewno każda osoba, niezależnie od stopnia elastyczności ciała sobie z ich wykonaniem poradzi bez problemu.

  1. Pozycja pierwsza jest bardzo prosta do wykonania. Usiądź na macie po turecku lub schodzą z pozycji klęczącej, usiądź na łydkach. Ręce ułóż na kolanach. Głowę trzymaj prosto. Weź kilka wdechów i wydechów patrząc przed siebie, skupiając się na szyi i karku. Ramiona trzymaj prosto. Ponownie weź głęboki wdech i wydychając powietrze, delikatnie opuść głowę w lewą stronę, robiąc wdech podnieś ją i wyprostuj. Powtórz czynność na prawą stronę. Weź wdech, opuść głowę wydychając powietrze, podnoś głowę wdychając powietrze. Powtórz te ćwiczenia kilka razy, naprzemiennie raz na lewą stronę, raz na prawą stronę. Kiedy uznasz że twoje napięcie zelżało, zakończ ćwiczenie.
  2. Pozycję drugą wykonuj również na siedząco. Podnieś ręce i ułóż je na boki, równolegle do podłogi. Robiąc wdech, zegnij ręce dotykając klatki piersiowej. Podczas wydechu wyprostuj ręce znów równolegle do podłogi. W ten sposób powtórz ćwiczenie kilka razy. Kiedy zdecydujesz że chcesz przejść dalej zakończ ćwiczenie.
  3. Pozycja trzecia także jest wykonywana z siadu po turecku lub na łydkach. Tym razem, prawą rękę unieś do góry wyprostowaną, lewą zaś opuść na dół dotykając podłogi. Prawą rękę zegnij, dotykając szyi, a lewą zegnij umieszczając dłoń pomiędzy łopatkami. Obie dłonie powinny się dotknąć, jeśli jesteś stosunkowo elastyczną osobą. Możesz postarać się, by dłonie się złapały i pulsującym wdechem i wydechem, zaciskaj je i rozluźniaj. Poczujesz wtedy ruch mięśni pleców. Rób wszystkie elementy ćwiczenia delikatnie i spokojnie, by nie nadwyrężyć niepotrzebnie ciała.

Po wykonywaniu systematycznym tych ćwiczeń, najlepiej codziennym, poczujesz znaczne rozluźnienie napięcia i bólu w górnym odcinku kręgosłupa. Pamiętaj jednak o tym, by ćwiczyć z rozwagą, a wcześniej poradzić się specjalisty: trenera sportowego.

Wstąp na www.kaliszonline.pl, żeby jeszcze głębiej zanurzyć się w informacjach sportowych.