Pylon czy słup? Wiele osób zastanawia się, jaka konstrukcja sprawdzi się lepiej. Podczas podejmowania decyzji należy przeanalizować wiele różnych czynników. Wszystko po to, aby osiągnąć oczekiwany poziom komfortu i bezpieczeństwa użytkowania urządzeń treningowych. Siłownie zewnętrze muszą posiadać ergonomiczne wyposażenie, które spełnia restrykcyjne normy jakości. Warto również pamiętać, że Otwarte Strefy Aktywności są narażone na działanie niesprzyjających czynników atmosferycznych, a także akty wandalizmu. Właśnie dlatego jakość sprzętów do ćwiczeń powinna znajdować się na pierwszym miejscu. Poniżej zamieszczono zbiór przydatnych informacji, dzięki którym podjęcie ostatecznej decyzji stanie się prostsze.
Konstrukcje nośne na siłownie zewnętrzne – rodzaje
Od konstrukcji nośnych montowanych na siłowni zewnętrznej wymaga się ponadprzeciętnej trwałości oraz odporności na działanie czynników pogodowych. Wiele zależy również od tego, jaka ilość urządzeń została przewidziana w projekcie. Warto zwrócić także uwagę na sposób montażu.
- Pylon – to element nośny z dwoma, trzema lub czterema nogami do montażu w gruncie. Dzięki niemu możliwe jest zainstalowanie urządzeń treningowych z dwóch stron. Trzeba wspomnieć, że jest to uniwersalna konstrukcja, która stanowi bazę dla wielu różnych sprzętów do ćwiczeń. Pylon może pełnić jednocześnie funkcję tablicy informacyjnej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić na niej najważniejsze zasady korzystania z wyposażenia.
- Słup – ten element nośny montowany jest w gruncie za pomocą jednej nogi. Urządzenia treningowe mogą zostać zainstalowane w dowolnej konfiguracji. Na uwagę zasługuje fakt, że omawiana konstrukcja nie może jednocześnie pełnić roli tablicy informacyjnej, więc niezbędny jest montaż kolejnego elementu wyposażenia.
Należy wiedzieć, że nie wszystkie urządzenia treningowe są przystosowane do montażu na pylonie czy słupie. Mowa tutaj o sprzętach wolnostojących, takich jak np. rowerek, orbitrek, wioślarz, biegacz, narciarz. W niektórych obiektach znajdują się one w okolicy pylonu, który spełnia zadanie tablicy informacyjnej, jednak nie jest konstrukcją nośną.
Słup vs pylon na siłownię zewnętrzną. Czym różnią się konstrukcje?
Pylon i słup to dwie różne konstrukcje nośne, które bardzo często są ze sobą mylone. Zazwyczaj są one wykonywane z rur stalowych kompleksowo zabezpieczonych przed negatywnym działaniem czynników atmosferycznych. Za pomocą kotew stalowych są mocowane na stałe w gruncie, czyli np. betonowym fundamencie. Umożliwiają montaż dwóch urządzeń w dowolnej konfiguracji.
Podstawową różnicą jest fakt, że pylon posiada blaszaną tablicę, na której można zamieścić dowolne informacje np. regulamin korzystania z wyposażenia lub siłowni zewnętrznej. Słup nie posiada takiego elementu, co może nieść za sobą pewne ograniczenia. W takim przypadku niezbędny jest zakup osobnej tablicy, która zostanie zamontowana w pobliżu wyposażenia. Warto pamiętać, że zamieszczenie zasad korzystania z urządzenia jest obowiązkowe. Siłownie zewnętrzne muszą być przede wszystkim bezpieczne.
Sprzęt na siłownie plenerowe – o czym pamiętać?
Sprzęt na siłownie zewnętrzne musi zostać odpowiednio oznaczony. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadku podczas nieprawidłowego korzystania z wyposażenia. Właśnie dlatego tak istotne jest to, aby zamieścić regulamin użytkowania urządzeń treningowych. Ćwiczenia na siłowni zewnętrznej powinny stanowić źródło frajdy i relaksu.
Słupy i pylony to konstrukcje, które doskonale spełniają swoje zadanie. Dzięki nim sprzęt na siłownie na świeżym powietrzu znajduje się w stabilnym położeniu. Jest to szczególnie ważne w przypadku wysokich obciążeń. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju obiekty cieszą się zwykle ogromną popularnością. Tylko wyposażenie wykonane z certyfikowanych materiałów pozostanie w nienaruszonym stanie długi czas. Wybierając elementy nośne należy więc sprawdzić, czy zostały one zabezpieczone przed procesami korozyjnymi, uszkodzeniami mechanicznymi oraz deformacjami.
Warto przeczytać
Kryterium Asów 2023 – najważniejsze informacje
Ćwiczenia i szczęście: endorfiny, anandamid czy leptyna?
Jazda na rolkach – jak to zrobić bezpiecznie?